pro.1

استرس اکوکاردیوگرافی چیست؟

استرس اکوکاردیوگرافی نوعی تست قلبی است که در آن از تصویر سونوگرافی برای ارزیابی کارکرد ماهیچه‌های قلب استفاده می‌شود ، بدین ترتیب که آیا این ماهیچه‌ها خون را به درستی به بدن پمپاژ می‌کنند یا خیر. این تست اغلب برای کشف کاهش جریان خون از عروق کرونر تنگ به سمت قلب استفاده می‌شود.

تست استرس اکوکاردیوگرام چطور انجام می‌شود؟

این تست معمولا در یک مرکز پزشکی یا مطب دکتر انجام می‌شود.

اکوی اول در حال استراحت فرد صورت می‌گیرد. در این حالت فرد روی پهلوی چپ خود دراز کشیده در حالیکه بازوی چپ وی آزاد است. دستگاهی به نام مبدل روی سینه فرد نصب شده است. در این مرحله از ژل مخصوصی استفاده می‌شود که در واقع کمک می‌کند تا قلب شما امواج را دریافت کند.

بیشتر افراد در این تست از دوبوتامین  استفاده میکنند، جهت جلوگیری از عوارض این دارو کمپانی Ergo-Fit  دستگاه جدیدی بنام تخت استرس اکو به بازار ارائه کرد تا بیماربا استفاده از پدال زدن فعالیت کرده و ضربان قلب بطور طبیعی و لحظه به لحظه مورد بررسی قرار بگیرد. به مرور از فرد خواسته می‌شود کمی تندتر حرکت کند یا با سرعت بیشتری پدال بزند (هر سه دقیقه). درست مانند این است که از شما بخواهند تندتر راه بروید یا سریعتر از یک تپه شیب‌دار بالا بروید.

در بیشتر موارد فرد باید در فاصله زمانی بین 5 تا 15 دقیقه پدال بزند هر چند این موارد به سن و وضعیت سلامت جسمی افراد هم بستگی دارد. 

مادامیکه ضربان قلب بیشتر می‌شود تصویر‌های اکوکاردیوگرام بیشتری هم ثبت خواهد شد ، یا زمانیکه ضربان قلب فرد به پیک خود می‌رسد ثبت تصویرها بیشتر می‌شود. این تصویرها نشان می‌دهد زمانیکه ضربان قلب بیشتر می‌شود کدامیک از ماهیچه‌های قلبی به سیاق معمول کار خود را انجام نمی‌دهند و یا در واقع کار نمی‌کنند. چنین نقصانی بدین معناست که آن قسمت خاص از قلب به دلیل تنگ شدن عروق یا گرفتگی آنها خون و اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند بنابراین نمی‌تواند کارایی همیشگی را داشته باشد.

از ویژگیهای منحصر بفرد  این دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1- قابلیت تغییر میزان سختی پدال (وات) از روی نمایشگر دستگاه

2- قابلیت استفاده از پروتکل های استاندارد بر اساس WHO 

3- قابلیت  اتصال به تمامی نرم افزارهای پزشکی با پورت RS232

4- وزن دستگاه 210 کیلوگرم

5- قابلیت تغییر سرعا از   20 تا 120 U/min

6- میزان تغییر سختی دستگاه از 20 الی 600 وات

7- قابلیت افزایش میزان سختی با نرخ 5 وات

8- ماکزیمم وزن قابل تحمل دستگاه 200 کیلوگرم

9- قابلیت اندازه گیری Blood Pressure & SPO2

10- قابلیت تنظیم صندلی بصورت برقی و تنها با فشردن یک کلید به میزان دلخواه

11- طراحی در رنگهای متفاوت با هرنوع سلیقه ای 

 

اطلاعات بیشتر...https://www.ergo-fit.de/en/cardiowise/products/xrcise-stress-echo-med/

برای دانلود کاتالوگ اینجا کلیک کنید.